CO2 SINK
   *

View content in >>

 * No Flag  * No Flag  * No Flag  * No Flag  * No Flag  *
 *
 *
 * Home

  Home

  green arrow

  Links

white dividing line green arrow

  Contact

white dividing line
 *
 *  *  *
 *  *
Menu Arrow General Information
 *
Menu Arrow Technical Information
 *
Menu Arrow Consortium Members
 *
Menu Arrow Publications
 *
Menu Arrow Wider Issues
 *
Menu Arrow Feedback
 *
Menu Arrow News Line
 *
Menu Arrow Members Area
 *
 *

 

 * INFORMACJE OGÓLNE  *


O projekcie

Projekt CO2SINK ma pomóc w zrozumieniu naukowych i praktycznych wymogów dotyczacych wychwytywania i podziemnego skladowania CO2 . Jest on czescia europejskiego programu badawczego, którego celem jest zbadanie potencjalu geologicznego skladowania CO2, w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Miejsce realizacji projektu CO2SINK znajduje sie niedaleko miejscowosci Ketzin, 25 kilometrów na zachód od Berlina. Zatlaczanie bedzie sie odbywalo w Knoblauch, gdzie istniejaca infrastruktura przemyslowa zostanie wykorzystana do eksperymentalnego skladowania CO2.

Badania tla

Przed rozpoczeciem prac, naukowcy wykonaja badania tla i struktury, w której bedzie sie prowadzic podziemne skladowanie CO2. Potem przeprowadza oszacowanie ryzyka, w celu bezpiecznego przeprowadzenia doswiadczen. Po wykonaniu tych zadan, podjete zostana dzialania w celu uzyskania koniecznych pozwolen, zgody wladz lokalnych oraz mieszkanców. Ta faza projektu moze trwac 12 - 18 miesiecy. Lokalne wladze odpowiedzialne za zloze, maja juz plany zwiazane z dalszym wykorzystaniem tego miejsca, znanego jako Renergiefarm Knoblauch. Plany te obejmuja prowadzenie eksperymentów zwiazanych z energia pozyskiwana z wiatru, slonca i biomasy. Projekt CO2SINK bedzie uzupelnieniem tych dzialan przy wykorzystaniu infrastruktury istniejacej na zlozu. Rocznie planuje sie zatloczenie okolo 30 000 ton czystego CO2 przez okres trzech lat.

W poziomie piaskowcowym w Ketzin magazynowano gaz ziemny. Podziemny zbiornik znajduje sie na glebokosciach 250 - 400 metrów ponizej powierzchni terenu. W oparciu o otwory poszukiwawcze i wykonane badania sejsmiczne, zidentyfikowano poziomy piaskowcowe dobrej jakosci na wiekszej glebokosci. Jednym z tych zbiorników jest formacja Stuttgart (Schilfsandstein), której wielkosc i rozprzestrzenienie wymagaja dalszych badan. W otworach poszukiwawczych utwory tej formacji stwierdzono na glebokosci okolo 700 metrów. Skaly nadkladu skladaja sie z gipsów i ilów.

Zespól badaczy odpowiedzialny za realizacje projektu zaplanowal szeroki wachlarz dzialan, w celu scharakteryzowania budowy geologicznej oraz zrozumienia procesów, które nmoga wystapic po zatloczeniu CO 2 do formacji. Wykonane zostana analizy próbek, plynów i mikroorganizmów pobranych pod ziemia, pomiary i eksperymenty w otworach, badania geofizyczne na powierzchni, wykorzystanie nowoczesnych sposobów monitoringu na powierzchni i w otworach oraz modelowania numerycznego. Wyniki umozliwia zespolowi przygotowanie zatlaczania CO2, sledzenie jego zachowania przez dlugi okres po zatloczeniu oraz okreslenie stabilnosci i szczelnosci zbiornika.

Top 

To Top
trees & sky
 *
 *
 *
     
 *
 *
 *
 *      Site Designed & Developed by Interactive Solutions
 *
 *